ايتنا – مشخصات پلی‌استیشن ۶

کدخبر: 19535

در اوایل سال ۲۰۲۴، نائومی ماتسوکا، معاون ارشد سونی، به بلومبرگ گفت: «نگاهی به آینده، PS5 وارد مراحل پایانی چرخه عمر خود خواهد شد.» اگرچه او به طور مستقیم نگفت که پلی‌استیشن ۶ در دست ساخت است، اما می‌توانیم فرض کنیم که شرکت در حال بررسی کنسول بعدی خود است. با وجود اینکه فعلاً

ايتنا – مشخصات پلی‌استیشن ۶

در اوایل سال ۲۰۲۴، نائومی ماتسوکا، معاون ارشد سونی، به بلومبرگ گفت: «نگاهی به آینده، PS5 وارد مراحل پایانی چرخه عمر خود خواهد شد.» اگرچه او به طور مستقیم نگفت که پلی‌استیشن ۶ در دست ساخت است، اما می‌توانیم فرض کنیم که شرکت در حال بررسی کنسول بعدی خود است.

با وجود اینکه فعلاً تنها شایعاتی وجود دارد، هیچ‌گاه زود نیست که درباره کنسول‌های نسل بعدی گمانه‌زنی کنیم. PS6 چگونه با PS5 مقایسه خواهد شد؟ آیا بهترین بازی‌های PS5 به PS6 راه پیدا خواهند کرد؟ و در مورد بازی‌های آینده PS5 که قرار است به زودی عرضه شوند چه می‌توان گفت؟

هیچ چیزی قطعی نیست، اما بیایید نگاهی به آینده پلی‌استیشن بیندازیم.

حدس و گمان‌ها درباره تاریخ عرضه PS6

بزرگترین نشانه‌ای که می‌تواند نشان دهد PS6 چه زمانی عرضه می‌شود، یا حداقل ممکن است در یک زمان خاص برنامه‌ریزی شده باشد، به سال ۲۰۲۷ اشاره دارد. این اطلاعات از یک سند رسمی دادگاه مایکروسافت به عنوان بخشی از خرید اکتیویژن بلیزارد به دست آمده است: «تا زمانی که SIE نسل بعدی کنسول پلی‌استیشن خود را راه‌اندازی کند (که احتمالاً در حدود [سانسور شده] رخ می‌دهد)، دسترسی به Call of Duty را از دست خواهد داد.» تاریخ اینجا سانسور شده است، اما محققان نقطه‌ها را به هم وصل کرده‌اند و به توافقی که مایکروسافت به سونی پیشنهاد کرده است تا بازی‌های اکتیویژن بلیزارد تا سال ۲۰۲۷ بر روی کنسول‌های پلی‌استیشن باقی بمانند، رسیده‌اند. این نشان می‌دهد که در بهترین حالت، مایکروسافت باور نداشته است که پلی‌استیشن جدیدی قبل از سال ۲۰۲۷ عرضه شود.

اگر به نسل‌های گذشته نگاه کنیم، این بازه زمانی با طول عمر نسل‌های گذشته همخوانی دارد. پلی‌استیشن ۴ هفت سال قبل از عرضه PS5 حضور داشت و پلی‌استیشن ۳ نیز هفت سال قبل از عرضه جانشین خود فعال بود. PS5 در سال ۲۰۲۰ عرضه شد، به این معنی که ۲۰۲۷ بار دیگر ما را با یک چرخه کنسولی هفت ساله مواجه می‌کند. ما نمی‌توانیم با اطمینان بر روی سال ۲۰۲۷ شرط بندی کنیم، اما هر چیزی از اواخر ۲۰۲۷ به بعد یک حدس ایمن به نظر می‌رسد.

 
قیمت PS6

قیمت PS6 حتی با درجه‌ای از قطعیت قابل تخمین نیست. تا زمانی که جزئیات مشخصی در مورد مشخصات داخلی آن نداشته باشیم، نمی‌توانیم حتی شروع به محاسبه اعداد تقریبی کنیم تا ببینیم هزینه آن چقدر است. با این حال، با توجه به قیمت‌های گذشته و مشخصات شایعه شده، تصور قیمت کمتر از ۵۰۰ دلار در زمان عرضه سخت است، اگر نگوییم نزدیک به مرز نگران‌کننده ۶۰۰ دلار.

مشخصات PS6

مشخصات دقیق PS6 کمی کمیاب است. سایت Moore’s Law is Dead اعلام کرده است که «با ۱۰۰ درصد اطمینان می‌داند که سونی به همکاری خود با AMD برای تأمین قدرت PS6 و PS۵ Pro ادامه خواهد داد.» این منطقی است زیرا این همان تراشه‌ای است که در PS۵ استفاده شده است، بنابراین استفاده از آن باعث می‌شود مواردی مانند سازگاری معکوس و بازی‌های چند نسلی بسیار ساده‌تر شود. نسل بعدی تراشه‌های AMD قرار است در سال ۲۰۲۵ عرضه شود، بنابراین ممکن است PS6 با این تراشه‌ها ساخته شود.

ما انتظار داریم که یک SSD جدید نیز شامل شود، زیرا این یک پیشرفت بزرگ در PS۵ بود که زمان بارگذاری را تقریباً حذف کرد، اما تاکنون خبری در این باره منتشر نشده است.

تا زمانی که PS6 عرضه شود، ما همچنین انتظار داریم حداقل ۱ ترابایت فضای ذخیره‌سازی داشته باشد، به ویژه اگر کنسول به صورت دیجیتالی فقط باشد.

ویژگی‌های PS6

سایت Insider Gaming ادعا می‌کند که یک سند درباره یکی از ویژگی‌های بسیار منحصر به فردی که برای PS6 در حال کار است به نام PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) دارد. این فناوری طبق گزارش‌ها اجازه می‌دهد بازی‌ها یا با رزولوشن ۴K و ۱۲۰ فریم در ثانیه (fps) یا ۸K و ۶۰ فریم در ثانیه اجرا شوند. نسخه ضعیف‌تر PSSR ظاهراً در PS۵ Pro در حال پیاده‌سازی است، اما به طور کامل در PS6 استفاده خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین