راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403

کدخبر: 18445
تیم ایتی مایتی - ما در این بخش یک به یک قطعات سیستم رده حرفه‌ای را به دقت مورد آزمایش و بررسی قرار داده‌ایم تا از داشتن بهترین راندمان و عملکرد در وظایف مربوطه مطمئن شویم. در اینجا بودجه‌ی بالا نیاز به صرفه‌جویی در خرید برخی قطعات را ناموجه می‌کند و بالاترین کارایی با استفاده از سریع‌ترین قطعات موجود در هر رده، اولویتِ اول انتخاب ما است. سیستم همه منظوره‌ی ما بیش از نیاز امور عادی و روزمره و حتی اجرای معمولی بازی‌ها عمل می‌کند، قطعات اصلی آن قابلیتِ اورکلاک و Tuning زیادی دارند و مجموعه‌ی سیستم به‌راحتی می‌تواند آخرین تنظیمات ممکن در بازی‌ها را در فریم‌های بالاتر از حدِ معمول و در رزولوشن‌های غیر متداول مثل 2560 در 1440 و رزولوشن 4K و نمایشِ متوسط ۶۰ یا ۱۰۰ فریم در ثانیه به بالا یا حالت‌های سه‌بعدی و هدست‌های واقعیت مجازیِ VR اجرا کند.
راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403

تیم ایتی مایتی – ما در این بخش یک به یک قطعات سیستم رده حرفه‌ای را به دقت مورد آزمایش و بررسی قرار داده‌ایم تا از داشتن بهترین راندمان و عملکرد در وظایف مربوطه مطمئن شویم. در اینجا بودجه‌ی بالا نیاز به صرفه‌جویی در خرید برخی قطعات را ناموجه می‌کند و بالاترین کارایی با استفاده از سریع‌ترین قطعات موجود در هر رده، اولویتِ اول انتخاب ما است. سیستم همه منظوره‌ی ما بیش از نیاز امور عادی و روزمره و حتی اجرای معمولی بازی‌ها عمل می‌کند، قطعات اصلی آن قابلیتِ اورکلاک و Tuning زیادی دارند و مجموعه‌ی سیستم به‌راحتی می‌تواند آخرین تنظیمات ممکن در بازی‌ها را در فریم‌های بالاتر از حدِ معمول و در رزولوشن‌های غیر متداول مثل 2560 در 1440 و رزولوشن 4K و نمایشِ متوسط ۶۰ یا ۱۰۰ فریم در ثانیه به بالا یا حالت‌های سه‌بعدی و هدست‌های واقعیت مجازیِ VR اجرا کند.

تخفیف ویژه امروز :

هندزفری بلوتوثی گیمینگ لنوو مدل thinkplus Live Pods XG02

هندزفری بلوتوثی گیمینگ لنوو مدل thinkplus Live Pods XG02 ایتی مایتی

تفاوت قیمت با سیستم پیشنهادی ماهِ گذشته

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

سه میلیون و ۴۰ هزار تومان کاهش

نمودار نوسان قیمت

در نمودار زیر می‌توانید با انتخاب هر قطعه، تفاوت قیمت آن را با ماه گذشته مقایسه کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

مهم: قیمت‌ قطعات با ارز آزاد محاسبه می‌شود.

پردازنده‌های رده بالای نسل سیزدهم اینتل از Core i5 14600K تا Core i9 14900K وارد بازار شده‌اند و اکنون آن‌ها را جایگزین نسل سیزدهم کرده‌ایم. پس از معرفی نسل جدید کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 و عرضه‌ی RTX 4090 و RTX 4080 و حالا RTX 4070/ RTX 4070Ti، کارت‌های سری RTX 3000 بازنشسته شده‌اند. عرضه‌ی Radeon RX 7900 XTX هم رقابت در رده کارت‌های گرافیک حرفه‌ای و گزینه‌های قابل انتخاب را افزایش داده است. قیمت کارت گرافیک از ماه‌های گذشته در سطح جهانی روند کاهشی به خود گرفته و قیمت‌ها به سمت قیمت MSRP کاهش پیدا کرده‌اند. کارت‌های گرافیکی RTX 3080 و RTX 3090 و همچنین RX 6800/RX 6800 XT و سپس RX 6900 XT، مدل‌ها و برندهای موجود از این کارت‌ها در سطح جهانی فراوان یافت می‌شوند.

پردازنده‌ی Core i9-10850K جایگزینی برای Core i7-10700K و Core i9-10900K در این رده سیستم بود، ولی اکنون تا حد قابل توجهی در بازی‌ها گلوگاه می‌شود. همچنین با بعضی کارت‌های نسل آمپر خداحافظی کرده و به کارت‌های گرافیک نسلِ Ada Lovelace مهاجرت کردیم تا مدل‌های گران‌قیمت ولی قدرتمندِ RTX را در فهرستِ پیشنهادی جایگزین کنیم. کیس‌های رده بالا هم در بازار کمیاب هستند و خرید مدل‌‌های رده بالا در بازار سخت است. منابعِ تغذیه‌ی حرفه‌ای هم همچنان مثل گذشته گران به فروش می‌رسند.

بعد از اتمام عرضه‌ی مدل‌های RTX 3090 ،RTX 3080 و در پایان RTX 3090 Ti از نسلِ آمپر، پرچم‌دارهای نسل قبلی آن یعنی GEFORCE RTX 2080 ،GEFORCE RTX 2080 Ti و GEFORCE RTX 2070 با معماری Turing نیز از بازار خارج شده‌اند و تنها RTX 3060 مدل ۱۲ گیگابایتی هنوز تولید شده و به‌فروش می‌رسد.

کارت گرافیک استریکس RTX 4090 ASUS راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

اخطار: باتوجه‌به شرایط موجود توصیه می‌شود با عنایت به قیمت‌های فعلی، حتی‌المکان قبل از مراجعه به بازارِ کامپیوتر و خرید، در موردِ انتخاب‌ها تحقیق کرده و فهرستِ اقلامِ مورد نیاز را قطعی کنید.

از آنجایی که قرار است این سیستم پرچم‌دارِ واقعیِ فناوریِ روز در پی‌سی‌ها باشد، ترجیح دادیم به‌جای انتخابِ قطعاتِ ضعیف‌تر، سقفِ قیمتیِ متعارف این رده سیستم را بالاتر از بودجه‌ی هدف تعیین کنیم.

تخفیف ویژه امروز :

دوربین بیبی کم وای فای 2 مگاپیکسل فول اچ دی FULL HD

دوربین بیبی کم وای فای 2 مگاپیکسل فول اچ دی FULL HD itmait ارسال رایگانبیبی کم ای تی مای تی

پردازنده‌های پُرقدرت و تحسین برانگیزِ AMD Ryzen Threadripper در بازار پلتفرم‌های حرفه‌ای فرمانروایی می‌کنند و براساس بررسی‌ها قابلیتِ جایگزینی در سیستم‌های تولید محتوا و صدرنشینی در بین پردازنده‌های رده حرفه‌ای مخصوص پردازش و رندرهای گرافیکی و ویدیویی را دارند.

پردازنده رده حرفه ای رایزن Ryzen 9 7950X راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

پردازنده AMD Ryzen 9 7950X

پردازنده‌های Ryzen 7 2700X و Ryzen 7 3800X و Ryzen 9 3900X هم با راندمانِ بهینه و قیمت کمتر نسبت به سری Ryzen 5000 در بازار موجود هستند. بررسی بنچمارک‌های Ryzen نشان داد که حتی با بروز رسانی‌ها و بهبودهای صورت گرفته، پردازنده‌های تا نسل Ryzen 3000 را بیشتر باید برای سیستم‌های تولید محتوا و پردازش در اولویت قرار داد و برای بازی هم پردازنده‌های Core i7-10700K و Core i9-10900K و البته Ryzen 7 5800X و Ryzen 9 5900X گزینه‌ی اصلی باقی خواهند ماند. اما مدل‌های Ryzen را در فهرست پیشنهادی خود برای سیستم تولید محتوا و همچنین سیستم پیشنهادی جایگزین برای بازی هم انتخاب و توصیه می‌کنیم. برای رم هم مثل همیشه انتخاب‌ها محدود است و در نبودِ مدل توصیه شده می‌توان مدل‌هایی مانند Geil EVO X 16GB 8GBx2 RGB 3000Mhz را هم با کمی قیمت بالاتر و کیفیت مناسب در نظر گرفت و از نور پردازی تمام رنگی آن‌ها هم بهره برد.

تخفیف ویژه امروز :

دوربین لامپی وای فای 3 مگاپیکسل فول اچ دی FULL HD

دوربین لامپی وای فای 3 مگاپیکسل فول اچ دی FULL HD دوربین لامپی ای تی مای تی

SSD-های نسل جدید با استاندارد NVMe و سرعت بالا هم از برند‌ها و مدل‌های متفاوتی عرضه شده‌اند که همه‌ی آن‌ها لزوما به خاطر NVMe بودن یا استاندارد M.2 سرعت و ماندگاری بالاتری نسبت به مدل‌های SATA ندارند و توصیه‌ی ما فقط به خرید مدل‌هایی از سری SAMSUNG 970PRO/970EVO/970 EVO Plus و البته SAMSUNG 980 PRO و مدل معمولی SAMSUNG 980 محدود می‌شود. از برند وسترن دیجیتال هم مدل‌های عالی مثل SN750/SN850 BLACK در بازار عرضه می‌شوند. این مدل‌ها به سطحی از قیمت گذاری رسیده‌اند که انتخاب آن‌ها را به‌جای مدل‌های SATA-ی معمولی کمی منطقی‌تر از قبل کرده است و به همین جهت این بار در این رده‌ی بودجه‌ای همزمان با عرضه در بازار داخلی، مدل ۲۵۰ گیگابایتی از این سری را جایگزین سری 850/860 می‌کنیم.

تفاوت راندمان بینِ مدل‌های اورکلاک شده‌ی کارت‌های گرافیکِ رده حرفه‌ای از برندهای مختلف معمولا به ۵ درصد هم نمی‌رسد، بنابراین بهتر است روی کیفیت خنک‌کننده، نویز تولیدی در هنگام بازی و حداکثر حرارت ثبت شده در هنگام لود و نداشتنِ مشکل Coil Whine (صدای ویز مانند تولیدی از قطعات مدار تغذیه‌ی کارت گرافیکی در هنگام فشار زیادِ کاری) تمرکز کنید.

برای کیس هم مدلی مثل Cooler Master MasterCase H500P انتخابِ خوبی برای قطعات در این رده است و کیس GT502 TUF Gaming از ایسوز هم که همرده‌ی آن محسوب می‌شود، از نظرِ امکانات نورپردازیِ تمام رنگی، تهویه و بخش‌های نصبِ ملحقات چیزی کم ندارد.

کیس ASUS GT502 Black TUF گیمینگ راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

در مورد خنک‌کننده هم به جز محصولاتِ CORSAIR و ASUS در سطحِ جهانی، در بازار داخلی گزینه‌های متعددی وجود دارد. ما مدل GLC240-EVO GLACIER 240 EVO را جایگزینِ مدلِ قبلی کرده‌ایم که از نظر بصری و راندمان بازخورد مناسبی داشته است. اگر هم به خنک‌کننده‌های مایع دیگر نظر داشته باشید، دو مدلِ Nepton 120XL و Nepton 240 هم در بازار موجودند که این آخری از مدل‌های کم صدا و پر بازده‌ی بازار است.

از سوی دیگر خنک‌کننده‌های آبی و با کیفیت سری iCUE H150i ELITE از برند Corsair در بازار داخلی عرضه شده‌اند و مدل‌های 240/360 با طراحی جدید و فن‌های رده حرفه‌ای سعی کرده‌اند که خود را از سایر محصولات بازار متمایز کنند. گیمرهای مشکل‌پسند می‌توانند بدون نگرانی از فدا کردنِ کیفیت و باتوجه‌به مدل کیس و اطمینان از سازگاری با ابعادِ رادیاتورِ آن، یکی از مدل‌های مذکور را انتخاب کنند.

پردازنده، مادربرد و رم

گل سرسبد سیستم‌های منتخب ما در اینجا پردازنده‌ای از نسلِ Raptor lake – Refresh را در خود جای داده است. پردازنده Core i9-14900K با فرکانس پایه‌ی ۳.۲ گیگاهرتز و فرکانس توربوی ۵.۶ گیگاهرتز کار می‌کند و برای تک هسته تا ۶ گیگاهرتز نیز قابل افزایش است. برای اولین‌بار از نسل دوازدهم اینتل بود که پردازنده‌های بیست و چهار هسته‌ای سری Core به دسته‌بندیِ Mainstream آورده شده و جایگزینِ پردازنده‌های نسل‌ِ گذشته در رده‌ی Core i9  شدند در این دسته فرمانروایی می‌کردند. از آن‌جا که هنوز بسیاری از برنامه‌های ویندوزی و رایج و حتی بازی‌ها به‌طور کامل با روش چند نخی یا MultiThreading برای پردازش همزمان هماهنگ نیستند، افزایش فرکانس کاری پردازنده می‌تواند تاثیر مطلوبی در افزایش کارایی نیز به‌دنبال داشته باشد. این پردازنده از لحاظ راندمانِ خام هم در کل تا ۳۰ درصد سریع‌تر از پردازنده‌ی Core i9-12900K عمل می‌کند.

جعبه و پردازنده های نسل چهاردهم اینتل سری k راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

پردازنده‌های Core i7-14700K، Core i9-14900K و Core i5-14600K

پردازنده‌های نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل را می‌‌‌توان با سوکت LGA1700 و مادربردهای دارای تراشه سری ۶۰۰ و ۷۰۰ استفاده کرد. همچنین پردازنده‌های کامت لِیک را فقط می‌توان در مادربردهای سری ۴۰۰ و ۵۰۰ استفاده کرد و از نظر سوکت هم با مادربردهای Z370/390 سازگاری ندارند.

تخفیف ویژه امروز :

اسپیکر بلوتوثی و ساعت قابل‌ حمل لنوو مدل TS13

ساعت و اسپیکر لنوو ای تی مای تی itmait

مشخصات سری تراشه‌های ۷۰۰ اینتل در مقایسه با نسل‌های قبلی را در این جدول ملاحظه می‌کنید:

مقایسه امکانات Z790 با چیپ ست نسل های قبلی اینتل راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

در اینجا مشخصه‌های فنی تراشه یا پل جنوبی Z590 و Z490 را در مقایسه با یکدیگر مشاهده می‌کنید:

مقایسه مشخصات تراشه های مادربرد اینتل Z590 و Z490 راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

در اینجا مشخصه‌های فنی تراشه یا پل جنوبی Z390 و Z370 را در مقایسه با یکدیگر مشاهده می‌کنید:

مشخصات فنی چیپ ست های سازگار با پردازنده های نسل 8 و 9 اینتل راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

قابلیت‌های Z390 دربرابر تراشه Z370 و H370

ممکن است برخی کاربران این سؤال را مطرح کنند که چرا از پردازنده‌های قدرتمند سری Haswell-E/Broadwell-E یا Skylake-X و سوکت ۲۰۶۶ برای سیستمی در این رده استفاده نکردیم؟ پاسخ این است که اصولا پلتفرم‌های فوق از نسل‌های قبل نیز با هدف تأمین نیاز کاربردهایی غیر از چیزی که PC های معمولی با آن‌ها کار می‌کنند طراحی و تولید شده‌اند. نیاز به پردازش‌های بسیار سنگین، موازی و طولانی مدت را می‌توان برای کاربردهایی مثل تهیه و تدوین موسیقی و فیلم، طراحی و تولید گرافیک سه‌بعدی و انیمیشن ، پردازش‌های محاسباتی سنگین و شبیه‌سازی‌ها در نظر گرفت و این همان چیزی است که پردازنده‌های قدرتمند سوکت ۲۰۶۶ برای آن‌ها انتخاب مناسبی هستند، اما برای کاربردهای دیگر و بازی‌ها، استفاده از این پلتفرم در حال حاضر افزایشِ راندمانِ خاصی را موجب نخواهد شد و تفاوت نهایتا به حدود ۵ درصد منتهی می‌شود، ضمن اینکه هزینه‌ی هنگفتی بابت مادربرد بسیار گران‌تر با قیمت دو برابر بیشتر را به مبلغ نهایی اضافه خواهند کرد. حتی در برخی موارد پردازنده‌ی 8700K به‌خاطر فرکانسِ بیشتر و معماری جدیدتر، از پردازندهای 6800K/6850K و حتی 7800X در رتبه‌ی بالاتری از لحاظ راندمان قرار گرفته است!

تخفیف ویژه امروز :

کابل شارژ اصلی اندروید android طول 1 متر

کابل شارژ اصلی اندروید micro android فروشگاه و مجله اینترنتی ای تی مای تی

اگر بخواهیم به‌جای خنک‌کننده‌ی منتخب این ماه یک مدل جایگزین و معروف از بین خنک‌کننده‌های غیر مایع را معرفی کنیم نباید به چیزی کمتر از Noctua NH-D15 یا مدل Thermal Right Silver Arrow IB-E فکر کنیم. این مدل‌ها در عین اینکه راندمانی هم‌سطح یا بهتر از بیشتر خنک‌کننده‌های مایع موجود ارائه می‌دهند، نویزِ تولیدی آن‌ها در بدترین شرایط هم کمتر از چیزی است که بتوان در بین صداهای تولیدی از فن‌های دیگر سیستم تشخیص داد.

مادربرد مخصوص بازی ایسوس با نام ASUS Z490-A راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

مهم‌ترین قابلیتِ پردازنده‌ی ما اورکلاک برای گرفتن راندمانِ رایگان بالاتر است و فقط سری Z این قابلیت را دارند. مدل‌های سری Z370/Z390/Z490/Z590/Z690 به خاطر برخورداری از مسیرهای بیشتر در گذرگاه PCI Express در پل جنوبی می‌توانند از ادوات جانبی بیشتر مثل یک شکاف M.2 SSD اضافه‌تر پشتیبانی کنند. البته داشتن تمام این امکانات به‌صورت همزمان در این مادربرها همچنان منوط به رعایت سقفِ تعداد Lane های آزاد است و مثلا گاهی اوقات برای استفاده از یک درگاه PCIe 4X ممکن است پورت M.2-ی دیگری روی مادربرد غیرفعال شود، محدودیت‌هایی که در مادربردهای X99 بسیار کمتر پیش می‌آید. همچنین مادربردهای رده بالای سری Z در بسیاری از برندها برای تراشه‌ی صدا از مدل باکیفیت صوتی مثل ALC1220 محصول Realtek استفاده کرده‌اند که 120dB SNR از ویژگی‌های بارزِ آن است.

در مورد رم هم کوتاهی نکردیم و بسته‌ی ۳۲ گیگابایتی از بهترین سری ماجول‌های موجود با فرکانس ۳۲٠٠ مگاهرتز را انتخاب‌ کردیم تا پهنای باند بیشتری فراهم شود، فرکانسی که روی چنین مادربردی با استفاده از پروفایل XMP به‌راحتی قابل دسترسی است و حتی قابلیت اورکلاک به فرکانس بالاتر را هم خواهد داشت. البته سرعت فرکانسی حافظه‌های DDR4 مرتبا در حال افزایش است و از مرز ۴.۲ گیگاهرتز هم عبور کرده است.

بنچمارک پردازنده و کارت گرافیک

 

نمودار گرافیکی پردازنده های مختلف پی سی در بنچمارک Passmark راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

کارتِ گرافیک

ناگفته پیدا است که کارت گرافیکی منتخبِ ما باز هم از نسل جدید با پشتیبانی از دایرکت ایکس 12 و پشتیبانی از نسل سوم تکنیکِ رهگیریِ پرتو (ray tracing) و دارای ۱۶۳۸۴ هسته‌ی پردازشی CUDA است که بیشترین تعداد واحدهای پردازش گرافیکی معماری ada lovelace در رده‌ی گیمینگ که تا به حال تولید شده است خواهد بود. کارت گرافیک پرچم‌دارِ جدید انویدیا، RTX 4090 با حدودِ ۶۰ درصد راندمانِ بیشتر نسبت به RTX 3090 Ti و ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی پر سرعتِ GDDR6X با سرعت ۲۱ گیگابیت بر ثانیه ساخته شده است.

کارت گرافیک رفرنس انویدیا مدل RTX 4090 راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

کارت‌ گرافیکِ پرچم‌دار گیمینگ با معماری ada lovelace

کارت‌های گرافیک RTX 3080 و در درجه‌ی بعد RTX 3070/RTX 3060 هم جایگزینِ مناسب برای کسانی است که در رزولوشن 1080p و مانیتور ۶۰ یا ۱۴۴ هرتزی مخصوص گیمینگ بازی می‌‌کنند.

SSD

داشتن SSD در چنین سیستمی یک ضرورت غیر قابل اجتناب است. مدل SAMSUNG 980 PRO با استاندارد NVMe و PCIe 4.0 و در ابعادِ M.2 در مدل‌هایی تا ۲ ترابایت ظرفیت تولید می‌شود و از کنترلرِ جدید Samsung Elpis بهره گرفته است. سرعت اسمی خواندن و نوشتن ترتیبیِ مدل ۵۰۰ گیگابایتیِ به ترتیب ۶۹۰۰ و ۵۰۰۰ مگابایت بر ثانیه اعلام شده و از حافظه‌های ۱۲۸ لایه‌ی TLC در آن استفاده شده است. میزان اطمینان‌پذیری یا Endurance Rating مدل ۵۰۰ گیگابایتی هم ۳۰۰ ترابایت است. مدل SAMSUNG 980 معمولی اما با استاندارد PCIe 3.0 و قیمت پایین‌تر عرضه می‌شود و سرعت کمتری هم دارد.

مدل SAMSUNG 970 EVO با استاندارد NVMe و PCIe 3.0 در ابعادِ M.2 در مدل‌هایی تا ۲ ترابایت ظرفیت تولید می‌شود و از کنترلرِ Samsung Phoenix بهره گرفته است. سرعت اسمی خواندن و نوشتن ترتیبیِ مدل ۲۵۰ گیگابایتیِ به ترتیب ۳۴۰۰ و ۱۵۰۰ مگابایت بر ثانیه اعلام شده و از حافظه‌های ۶۴ لایه‌ی TLC در آن استفاده شده است. میزان اطمینان‌پذیری یا Endurance Rating مدل ۲۵۰ گیگابایتی هم ١۵٠ ترابایت است.

برتری SSD‌-ها نسبت به هارددیسک‌های رایج، داشتن سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتر و مهم‌تر از آن دارا بودن سرعت دسترسی تصادفی یا Random Access بسیار بالاتر با تأخیر بسیار کمتر است. این کار باعث کاهش چشمگیرِ زمان بوت سیستم، سرعت زیاد در بارگذاری اجزای مختلف ویندوز و سرعت عمل بیشتر در اجرای برنامه‌ها خواهد شد. هر چند که SSD روی سرعتِ فریم بازی‌ها تاثیری ندارد اما می‌تواند سرعت بارگذاری آن‌ها را به‌طور محسوسی کاهش داده و روندِ خواندن اطلاعات مورد نیاز در هنگام بازی را بدون ایجادِ وقفه و لگ کامل کند. در ادامه می‌توانید مقایسه تفاوت‌ سرعت حافظه ذخیره‌سازی SSD و HDD در لودینگ بازی‌ها را مشاهده کنید:

تخفیف ویژه امروز :

سیم – کابل شارژ اصلی (اورجینال) Apple iPhone 15 Pro Max

سیم - کابل شارژ اصلی (اورجینال) Apple iPhone 15 Pro Max ایتی مایتی

مدلِ Ultimate SU800 از ADATA هم با سرعت‌های خواندن و نوشتنِ ترتیبیِ ۵۶۰ و ۵۲۰ مگابایت بر ثانیه، کنترلرِ Silicon Motion SM2258 و تراشه‌های حافظه‌ی ساختِ Micron می‌تواند جایگزینِ خوبی برای قرارگیری در این سیستم باشد. همچنین SAMSUNG 950 PRO با استاندارد NVMe و در ابعاد کوچک M.2 تولید شده و با دارا بودن تراشه‌های V-NAND از نوع MLC تا ۲۲۰۰ مگابایت بر ثانیه سرعتِ خواندن و ۹۰۰ مگابایت بر ثانیه سرعت نوشتن در حالت ترتیبی را فرآهم می‌کند که بسیار بالاتر از سقف ۵۵۰ مگابایتی SSD های معمولی با رابطِ SATA است. همچنین یک حافظه‌ی کش از نوع بسیار سریعِ با ۵۱۲ مگابایت ظرفیت دارد و میزان اطمینان‌پذیری مدل ۲۵۶ گیگابایتی هم ۲۰۰ ترابایت تخمین زده شده است. از نظر راندمان هم در عمل سرعتی بالاتر از SAMSUNG 960 EVO با تراشه‌های حافظه‌ی TLC دارد

اس اس دی سامسونگ مدل 990 Pro M.2 راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

نمایی از SSD مدل SAMSUNG 990 PRO در ابعاد M.2

مدل SAMSUNG 860 PRO هم مانند مدل معرفی شده در مقاله‌ی سیستمِ رده بالا است، اما از تراشه‌های MLC 3D-NAND Flash به‌جای تراشه‌های TLC معمولی استفاده کرده که نه‌تنها باعث افزایش قابل‌توجهِ راندمان در تمام سطوح SSD می‌شود بلکه عمر متوسط عملیاتی این دیسک یا اصطلاحا (MTBF (Mean Time Between failures آن برای مدل ۲۵۰ گیگابایتی را هم از ۱.۵ میلیون ساعت به ٢ میلیون ساعت ( به‌صورت تخمینی) و میزانِ اطمینان‌پذیری یا Endurance Rating آن را هم بر حسب TBW از حدودِ ۱۵۰ ترابایت در مدل SAMSUNG 860 EVO، به ۳۰۰ ترابایت در مدل SAMSUNG 860 PRO افزایش می‌دهد.

منبع تغذیه یا پاور سیستم هم هرچند همیشه باید معتبر و دارای توان کافی باشد، اما انتخاب آن برای سیستم‌های قدرتمند و با مصرف توان بالاتر معمولا باعث سردرگمی و ایجاد تردید می‌گردد. با پاورِ منتخب به‌راحتی می‌توان حتی کارت گرافیکی RTX 4090 را روی سیستم مرجع این رده تغذیه کرد.

سیستم جایگزین

از نظر مقایسه در بازی‌ها با سیستمِ اصلی مقاله، سیستمِ پیشنهادیِ جایگزین حداکثر کاهشِ راندمانِ ۲۵ تا ۳۰ درصدی در بازی‌ها خواهد داشت و در عین حال نود و سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم ارزان‌تر است. برخی قطعات لوکس و دارای امکانات تجملی یا اضافی با مدل‌های ارزان‌تر ولی با همان کارایی جابه‌جا شده‌اند و امکان اورکلاکِ سیستم نیز از کاراییِ مدنظرِ ما در سیستم جایگزین محدود شده است.

سیستم پیشنهادی تولید محتوا

این سیستم به درخواست کاربران و برای معرفی قطعات مناسب در پی‌سی با کارکرد پردازش‌های سنگین در نظر گرفته شده است. نرم افزارهای اختصاصی برای گرافیک و رندرهای سه‌بعدی، ویرایش عکس حرفه‌ای، تولید انیمیشن، ضبط و تولید موسیقی، نقشه و زمین شناسی، پیش‌بینی وضع هوا، میزبانی وب، شبیه‌سازی ماشین‌های مجازی در سطوح حرفه‌ای و کارکردهای مرتبط در این مقوله جای می‌گیرند. سیستم قوی‌تری نیز با همین کارکرد در بخش آخرِ مقالات معرفی می‌شود.

پردازنده پرچمدار AMD Ryzen 9 7950X برای کار تولید محتوا راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

نمایشگر

مدلِ منتخب ما در این رده مرزهای رایج مانیتورهای پی‌سی را پشت سر می‌گذارد، چرا که برخلاف مانیتورهای ۶٠ هرتز معمولی از پنلی با نرخ بازسازی تصویر ١٢٠ و ١۴۴ و حتی ۱۸۰ هرتز استفاده می‌کند تا تصاویر واضح‌تر و دقیق‌تری را در حرکات و چرخش‌های سریع نمایش دهد و از امکانات جنبی جدیدی مثل پشتیبانی از عینک‌های سه‌بعدی، همگام‌سازی نرخ فریم با مانیتور مثل FreeSync یا G-Sync و همین‌طور قابلیت Light Boost برای رفع اثر محو شدن اشیای متحرک برخوردار است. این مانیتور باید دارای کمترین لگ ورودی یا Input Lag باشد تا از زمان فشرده شدن کلید یا کلیک ماوس و دیدن واکنش روی مانیتور تاخیری حتی در حد چند میلی‌ثانیه هم وجود نداشته باشد.

تفاوت حرکت های سریع در فرکانس 60 هرتز فرکانس 120 هرتز و فرکانس 144هرتز راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

نمایشگر ۱۴۴ هرتزی مخصوص گیمینگ و تفاوتی که در فرکانس‌های بازسازی تصویر ایجاد می‌کنند

نمایشگر جدید ROG Swift PG348Q محصول خلاقانه و اختصاصی گیمرها از ایسوس در ابعاد ۳۴ اینچ است که علاوه‌بر برخورداری از یک پنل با کیفیت IPS در ابعاد ۲۱ به ۹ در رزولوشن ۳۴۴۰ در ۱۴۴۰، از قابلیت G-Sync هم برای کارت‌های گرافیک انویدیا پشتیبانی می‌کند و می‌تواند گزینه‌ای قابل بررسی برای سیستم گیمینگ ما در این سطح از قدرت پردازش باشد.

مانیتور ASUS ROG Swift PG348Q راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

نمایشگرهای منتخب

 • – مدل Samsung Odyssey G9 C49G95TS خمیده با رزولوشن WQHD عریض، پنل ۲۴۰ هرتزیِ VA با فناوری QLED و AMD FreeSync Premium Pro با پشتیبانی از HDR 1000 *جدید*
 • – مدل Samsung Odyssey G7 LC27G75TQ خمیده با رزولوشن 2K، پنل ۲۴۰ هرتزیِ VA با فناوری QLED و AMD FreeSync Premium Pro با پشتیبانی از HDR 600 *جدید*
 • – مدل ASUS TUF Gaming VG32VQ1B خمیده با رزولوشن 2K، پنل ۱۶۵ هرتزیِ VA و AMD FreeSync Premium با پشتیبانی از HDR 10 *جدید*
 • – مدل SAMSUNG G5 Odyssey C27G55TQ خمیده با رزولوشن 2K، پنل ۱۴۴ هرتزیِ VA و AMD FreeSync Premium با پشتیبانی از HDR 10 *جدید*
 • – مدل GIGABYTE AORUS FI27Q با رزولوشن 2K، پنل ۱۶۵ هرتزیِ IPS و AMD FreeSync (با قابلیت G-Sync Compatible) با پشتیبانی از HDR *جدید*
 • مدل (1080*1920) ASUS ROG SWIFT PG248Q با فرکانس ۱۴۴ هرتز و قابل اورکلاک تا ١٨٠ هرتز -دارای تراشه‌ی G-Sync انویدیا
 • مدل (1080*1920) ASUS ROG SWIFT PG258Q با فرکانس ۲۴۰ هرتز و قابل اورکلاک تا ١٨٠ هرتز -دارای تراشه‌ی G-Sync انویدیا
 • مدل (1080*1920) ASUS ROG STRIX XG258Q خمیده – با فرکانس ۲۴۰ هرتز و قابل اورکلاک تا ١٨٠ هرتز و پشتیبانی از Free-Sync برای کارت‌های گرافیکِ AMD (با قابلیت G-Sync Compatible)

مانیتور ۲۷ اینچ و صفحه تخت ایسوز با پنل OLED و ۲۴۰ هرتز مخصوص بازی راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

 • مدلِ (1080*1920) ASUS MG248Q با فرکانس ۱۴۴ هرتز و پشتیبانی از Free-Sync برای کارت‌های گرافیکِ AMD (با قابلیت G-Sync Compatible)
 • مدلِ (1080*1920) ASUS VG245H با فرکانس ۶۰ هرتز و پشتیبانی از Free-Sync برای کارت‌های گرافیکِ AMD (با قابلیت G-Sync Compatible)
 • – مدل ASUS ROG Swift PG27VQ با رزولوشن 2K، پنل ۱۶۵ هرتزی TN خمیده و تراشه‌ی G-Sync انویدیا
 • – مدل ASUS ROG STRIX XG27VQ خمیده – با رزولوشن (1080*1920) و با فرکانس ۱۴۴ هرتز
 • مدل ASUS ROG SWIFT PG278Q با رزولوشن 2K، پنل ۱۴۴ هرتزی TN و تراشه‌ی G-Sync انویدیا
 • مدل ASUS ROG SWIFT PG279Q با رزولوشن 2K، پنل ۱۴۴ هرتزی IPS (تا ۱۶۵ هرتز با اورکلاک) و تراشه‌ی G-Sync انویدیا
 • – مدل ASUS ROG Swift PG27UQ با رزولوشن 4K، پنل ۱۴۴ هرتزیِ Quantum-dot از نوعِ IPS و تراشه‌ی G-Sync انویدیا با پشتیبانی از HDR

توجه: همه‌ی این مدل‌ها لزوما در بازار داخلی موجود نیستند و صرفا جهت اطلاع‌رسانی از مدل‌های متناسب با سیستمِ این رده فهرست شده‌اند.

اینها واجد شرایط یک مانیتور مخصوص گیمینگ با مشخصه‌های بالا هستند. باور کنید یا نه، این مدل‌ها می‌توانند تجربه‌ای متفاوت را در بازی‌ها به نمایش بگذارند، بلوری شدن و دنباله‌های محو تصاویر متحرک را از بین می‌برند و به شکل خاصی در بازی‌های اکشن و آنلاین، مهلت بیشتری برای نشان دادن واکنش و پیش‌دستی در مبارزه‌ها در اختیار کاربر قرار ‌می‌دهند. گیمرهای حرفه‌ای حتما می‌دانند که داشتن پینگ تایم کمتر در حد ٣٠ تا ۴٠ میلی‌ثانیه چقدر می‌تواند در بازی‌های آنلاین مفید واقع شود، این شبیه به مزیتی است که مانیتورهای منتخب ما در این رده فراهم می‌کنند.

تخفیف ویژه امروز :

ساعت هوشمند مدل TK13 mini

ساعت هوشمند مدل TK13 mini ایتی مایتی 2

انتخاب ویژه برای گیمرها

نمایشگرِ گیمینگ MSI Optix MPG27CQ از معدود مدل‌های مخصوصِ بازی است که هم‌اکنون در بازارِ داخلی موجود است. این نمایشگرِ خمیده به دارندگان سیستم‌های رده بالا و رده حرفه‌ایِ گیمینگ این امکان را می‌دهد که در رزولوشنِ 2K و فرکانس بازیابیِ تصویرِ ۱۴۴ هرتز به بازی بپردازند. این مدل برای اجتناب از بریدگیِ تصاویر از Adaptive Sync هم پشتیبانی‌ می‌کند.مانیتور گیمینگ MSI Optix MPG27CQ با فرکانس 144 هرتز راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

بررسی فنی سیستم رده حرفه‌ای

فرصتِ آن را داشتیم که سیستم مرجعِ ایتی مایتی را که رده حرفه‌ای محسوب می‌شود به‌صورت عملی مونتاژ و آماده‌سازی کنیم و برخی بنچمارک‌های نرم‌افزاری، میزان اورکلاک قطعات و راندمان نهایی را روی آن بررسی کنیم. امیدواریم در مقاله‌های بررسیِ راندمان بازی‌های جدید بتوانیم تست‌های مختلفی انجام داده و نتایج آن را در معرض نظر شما قرار دهیم. در ادامه می‌توانید نتیجه‌ی بنچمارک 3DMARK 2013 در تست FireStrike برای دایرکت ایکس 11 و تست Time Spy برای دایرکت ایکس 12 روی سیستم مرجع ایتی مایتی را مشاهده کنید.

تصویری از تست کارت گرافیک با نرم افزار 3DMark 2013 Fire Strike راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

آزمون دایرکت ایکس 12 در نرم افزار 3 DMark 2013 Time Spy راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

این سلسله مقالات اختصاصا توسطِ کارشناسانِ ایتی مایتی و با بهره‌گیری از تجربیات و مطالبِ تخصصی سایت‌های معتبر مختلف گردآوری و آماده شده است. اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید حتما آن را در بخشِ نظرات با ما در میان بگذارید و به ما در پربارتر کردن مقاله‌های بعدی یاری رسانید.

 


پرسش‌های متداول

۱- قیمت سیستم حرفه‌ای گیمینگ چقدر است؟

برای سیستم رده حرفه‌ای گیمینگ باید حدود صد و هشتاد میلیون تومان هزینه کنید. فهرست کامل قطعات این سیستم را می‌توانید در ایتی مایتی بخوانید.

۲- کارت گرافیک مناسب سیستم حرفه‌ای گیمینگ چیست؟

برای سیستم رده حرفه‌ای گیمینگ می‌توان از کارت گرافیک 4090 یا 4080 انویدیا یا RX 7900 XT AMD استفاده کرد. قیمت این کارت را می‌توانید در ایتی مایتی بخوانید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ حرفه ای تیر 1403 ایتی مایتی

نظر یادتون نره