روش های ریجستر کردن گوشی های موبایل شامل موارد زیر می باشد:

۱. ریجستر کردن موبایل از طریق سایت همتا

هزینه گمرک گوشی مسافرتی و رجیستر کردن آن چقدر است؟ | موبایل کمک

این روش از ساده ترین روش های ریجستر کردن موبایل بوده و نسبت به دو روش دیگر مراحل کمتری نیز دارد . برای این کار کافیست به وب سایت همتا وارد شده و برای ورود کد ملی یا شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.
پس از آن باید اطلاعاتی که از شما خواسته می‌شود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و بر روی ورود کلیک کنید.
قبل از وارد شدن به وبسایت پیامکی برای شما ارسال می شود که حاوی یک رمز یکبار مصرف می باشد. رمز ارسال شده را در قسمت مربوطه وارد کنید و سپس کد اینترنتی خواسته شده را در کادر وارد نموده و بر روی ورود کلیک کنید.
پس از وارد شدن به وبسایت همتا گزینه فعال سازی تلفن همراه را انتخاب نموده و جهت فعال سازی اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و در انتها گزینه فعال سازی را کلیک کنید تا موبایل شما ریجستری شود.

۲. رجیستری کردن موبایل با اپلیکیشن همتا

اپلیکیشن همتا یک برنامه است که مانند وب سایت همتا می باشد .برای استفاده از این روش نیز همانند روش اول باید چند مرحله را به صورت گام به گام طی کنید تا موبایل ریجستری شود.
برای استفاده از این روش برنامه سامانه همتا را بر روی گوشی اندروید خود دانلود کنید (به دلیل آن که گوشی های آیفون که مربوط به شرکت اپل است در ایران نمایندگی رسمی برای خرید و فروش این گوشی ها ندارد ، این گوشی ها ممکن است از سطح بازار جمع‌آوری شده و عملا کارایی خود را از دست بدهند) سپس مانند روش قبل می توانید انتخاب کنید که از طریق شماره تلفن همراه یا کد ملی ریجستری گوشی انجام شود .
پس از انتخاب شماره تلفن همراه یا شماره ملی، کد فعال سازی برای شما پیامک می شود که توسط آن می توانید وارد برنامه شوید .
پس از وارد شدن به سامانه همتا گزینه فعالسازی را کلیک کنید .
اطلاعات خواسته شده مربوط به گوشی جدید را در کادرهای خالی وارد نموده و بر روی گزینه فعال سازی کلیک کنید تا ریجستری گوشی انجام شود.

۳. استفاده از کد دستوری برای ریجستری کردن موبایل

آموزش رجیستر کردن گوشی های موبایل جدید در شبکه اپراتوری تلفن همراه | گجت  نیوز

یکی دیگر از روش های ریجستری‌کردن موبایل که بدون استفاده از اینترنت انجام می شود ، استفاده از کد دستوری می باشد.
برای این روش پس از شماره گیری#۷۷۷۷* گزینه دوم که جلوی آن فعال سازی درج شده است را انتخاب کنید و سپس دکمه ارسال را فشار دهید.
سپس باید کد ۱۵ رقمی IMEI (می توانید با شماره گیری کد #6#* شناسه IMEI را مشاهده کنید و آن را با شناسه درج شده بر روی جعبه گوشی تطابق دهید.) را وارد نموده و دکمه ارسال را فشار دهید.
در مرحله بعدی باید شماره تلفن خود را انتخاب یا وارد کنید و دکمه ارسال را فشار دهید.
در انتها باید کد فعالسازی را وارد کنید تا گوشی تلفن همراه شما رجیستری و فعال شود.

مزایای رجیستری کردن گوشی های تلفن همراه

اجرای صحیح طرح رجیستری کردن موبایل مزایای زیادی دارد که یکی از مهمترین مزایای آن عدم ورود کالای قاچاق به درون کشور و جلوگیری از قیمت گذاری گوشی ها توسط دلالان می باشد. در نتیجه قیمت های نجومی گوشی های موبایل در بازار متعادل شده و کنترل می شود.
همچنین با اجرای صحیح این طرح نه تنها گوشی های تقلبی به بازار وارد نمی شوند بلکه گوشی های تلفن همراه دارای ضمانت نامه نیز می باشند که نشان از اصل بودن برند مورد نظر دارد.