سقوط سنگین قیمت طلا امروز قیمت هرگرم طلا

کدخبر: 15648
تیم ای تی مای تی - قیمت طلا امروز ۲۹ اردیبهشت دوباره ارزان شد.
سقوط سنگین قیمت طلا امروز قیمت هرگرم طلا

تیم ای تی مای تی – قیمت طلا امروز 30 اردیبهشت دوباره ارزان شد.

قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۳۱۰ هزارتومان شده است که نسبت به معاملات روز گذشته ۴۶ هزارتومان ارزان شده است. همچنین قیمت طلای ۲۴ عیار نیز ۴ میلیون ۴۱۳هزارتومان است که ۶۱هزارتومان طی روز گذشته کاهش پیدا کرده است و طی دو روز ۳۵۰ هزارتومان ارزان شده است. قیمت مثقال طلا نیز ۱۴ میلیون و۳۹۹ هزارتومان است که طی روز گذشته ۲۰۰ هزارتومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت اونس طلا نیز ۲۴۱۵ دلار است.

قیمت سکه طرح جدید نیز ۳۹میلیون و ۹۰۰هزارتومان شده است.

قیمت سکه طرح قدیم نیز۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

دستگاه DVR چهار کانال ضبط‌ کننده ویدئویی دوربین‌های امنیتی

دستگاه DVR چهار کانال ضبط‌ کننده ویدئویی دوربین‌های امنیتی و نظارتی نوا ایتی مایتی 1

عیار طلا چیست؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. هر چند که برای سایر مواد هم به کار می‌رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است. عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz۱ نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۳۶۰۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد. واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۹۲۹۶ گرم است.

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

وزن آن برابر گرم ۳۱.۹۳۴۷۳۵ = oz۱ باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

نظر یادتون نره