شرکت فناوری ایرانی موفق به ساخت دستگاه بازیافت لامپ فلورسنت شد

کدخبر: 215

شرکت فناوری ایرانی موفق به ساخت دستگاه بازیافت لامپ فلورسنت شد یک استارتاپ فناوری ایرانی در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس دستگاهی ساخته که قادر است لامپهای کم مصرف و حاوی جیوه را بازیافت کند. شرکت فناوری ایرانی نوعی دستگاه بازیافت لامپهای کم مصرف توسعه داده تا بتواند از آلودگی محیطی توسط جیوه

شرکت فناوری ایرانی موفق به ساخت دستگاه بازیافت لامپ فلورسنت شد

شرکت فناوری ایرانی موفق به ساخت دستگاه بازیافت لامپ فلورسنت شد

اجزای لامپ های فلورسنت

یک استارتاپ فناوری ایرانی در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس دستگاهی ساخته که قادر است لامپهای کم مصرف و حاوی جیوه را بازیافت کند.

شرکت فناوری ایرانی نوعی دستگاه بازیافت لامپهای کم مصرف توسعه داده تا بتواند از آلودگی محیطی توسط جیوه موجود در این لامپ ها جلوگیری کند.

لامپ های کم مصرف و فلورسنت تولید شده مقدار قابل توجهی جیوه درون خود دارند که می تواند باعث آلودگی محیط زیست شود. یک لامپ کم مصرف با توجه به مقدار جیوه موجود در آن باعث آلودگی ۱۸ تا ۳۰ هزار لیتر آب خواهد شد. همچنین آزاد شدن این ماده در طبیعت و ترکیب آن با میکروارگانیسم های آب و خاک ماده‌ای به نام متیل مرکوری را تولید میکند که در اثر ورود به بدن آبزیان و پس از آن انسان مشکلات مغزی و کبدی را به دنبال خواهد داشت.

دستگاه تولید شده توسط محققان ایرانی قادر است

لامپ های حاوی جیوه و پودر شیشه و یا فلز های دیگر را بازیافت کند. این اولین بار است که یک شرکت فناوری موفق به ساخت چنین دستگاهی در کشورمان شده است. پیش از این امکان بازیافت در لامپ های کم مصرف و فلورسنت با توجه به جیوه موجود در آنها امکان‌پذیر نبوده است. همچنین دفع زباله های حاوی جیوه نیز همراه با پسماندهای عادی شهری خطرهای جدی را به دنبال داشته است.

دستگاه امحا لامپ های کم مصرف در ابتدا عمل خردایش را در محیط کاملا بسته انجام می دهد. سپس با هدف کنترل و جلوگیری از نشت جیوه به محیط کار و طبیعت از فیلترهای هپا و کربن های نانو پایه هفت لایه برای جذب آلاینده ها استفاده می کند. این دستگاه با توجه به ویژگی انحصاری خود جزو دستگاههای تولید محصولات پاک به شمار می‌رود.

مدیر شرکت فعال فناوری در مورد این دستگاه می گوید: سالانه میلیون ها لامپ در کشور تولید می‌شود و پسماندهای تولید شده توسط این لامپ های مصرفی باعث ورود هفت تن جیوه به محیط زیست شده است.

پیش از این کنوانسیون ممنوعیت استفاده از جیوه در سال ۲۰۱۳ در کشور ژاپن و با همکاری ۱۳۹ کشور جهان تصویب شد.

پس از آن نیز ساخت و تولید تجهیزات لازم برای کنترل و کاهش آلودگی جیوه ای در محیط در کشورمان مورد توجه قرار گرفت.

با توجه به اهمیت این موضوع شرکت ت‌های دانش‌بنیان نیز تلاش خود را برای ساخت فناوری های مناسب و عملیاتی آغاز کردند. هم اکنون اجرای چنین برنامه هایی با هدف کاهش جیوه در محیط زیست باعث قرار گیری ایران در لیست کشورهای دوستدار محیط زیست شده است.

 

اخبار مرتبط