نشانه های جدی خرابی باتری لپ تاپ

کدخبر: 419

  هنگامی که نشانه های خرابی باتری لپ تاپ ظاهر می شود، شرایطی به وجود می آورد که طی آن مجبور به تعویض باتری لپ‌ تاپ می شوید. باتری بخشی از لپ تاپ است که همیشه باید کار کند در نتیجه به خاطر کارکرد مداوم آن عمر کوتاهی دارد. تولید کنندگان اکثر برندهای لپ تاپ،

نشانه های جدی خرابی باتری لپ تاپ

 

دو اقدام اولیه و آسان در هنگام مواجهه با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

هنگامی که نشانه های خرابی باتری لپ تاپ ظاهر می شود، شرایطی به وجود می آورد که طی آن مجبور به تعویض باتری لپ‌ تاپ می شوید.
باتری بخشی از لپ تاپ است که همیشه باید کار کند در نتیجه به خاطر کارکرد مداوم آن عمر کوتاهی دارد. تولید کنندگان اکثر برندهای لپ تاپ، برای باتری دو سال گارانتی در نظر می گیرند ، اما در برخی از برندها برای باتری ضمانتنامه ای وجود ندارد . در صورت خرابی باتری عملکرد و بهره وری لپ ‌تاپ  کاهش یافته یا از بین می رود.
در این مقاله سعی کرده ایم چند تا از نشانه های خرابی لپ تاپ را شرح دهیم.

نشانه های خرابی باتری لپ تاپ

چه کارهایی باعث نابودی لپ تاپ میشود؟ :: دنیای کامپیوتر

1. دریافت اخطار

ویندوز و سایر سیستم عامل ها ممکن است اطلاعات زیادی درباره باتری مورد استفاده دستگاه ارائه ندهند ، اما مطمئناً نشانه‌های هشدار دهنده مبنی بر نیاز به تعویض باتری را نشان می ‌دهند تا از خاموشی ناگهانی لپ تاپ جلوگیری شود.
به‌ طور کلی سیستم ورودی اصلی (BIOS) از سیگنال های خود استفاده می کند تا مشخص کند که آیا باتری لپ تاپ نیاز به تعویض دارد یا خیر.
برخی از دستگاه ها دارای ویژگی های مدرنی هستند که هنگام خرابی باتری لپ تاپ و ظرفیت بحرانی آن ، پیام های هشدار صادر می کنند. این هشدار که از ویندوز ارسال می شود به صورت یک علامت X قرمز‌ روی نماد باتری ظاهر می شود و اعلام می کند که باتری باید تعویض شود.

2. کاهش ظرفیت ناشی از خرابی باتری لپ تاپ

فرض کنید که باتری لپ تاپ شما در گذشته قادر به تحمل 10 ساعت بوده و لپ تاپ را 10 ساعت روشن نگه می داشت ، اما اکنون به دلایل مختلفی از قبیل سن ، میزان استفاده و گرما عملکرد آن کاهش یافته و تنها چهار ساعت لپ تاپ را روشن نگه می دارد . بنابراین می توان نتیجه گرفت که ظرفیت آن کاهش یافته است.
باتری لپ تاپ همچنین اگر به مدت چندین ماه استفاده نشود نیز، از بین می رود. در صورتی که لپ تاپی دارید که ماهانه فقط یکبار از آن استفاده می کنید باید مراقب باشید . زیرا ممکن است ظرفیت باتری لپ‌ تاپ کاهش یابد.

نحوه افزایش عمر باتری لپ تاپ در ویندوز 10 - لرن پارسی

3. عدم شارژ شدن باتری لپ تاپ

یک باتری سالم در لپ تاپ برای شارژ شدن کامل به حدود ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد.
برای بررسی ظرفیت باتری لپ ‌تاپ می‌توانید از یک نرم‌افزار استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات باتری را مشاهده کنید.
یکی از نشانه های مطمئن خرابی باتری لپ تاپ هنگامی است که بدلیل کاهش شارژ باتری ، شارژر آن را به پریز برق متصل می کنید اما شارژ آن پر نمی شود.
همچنین در صورتی که مجبور هستید هنگام کار با لپ تاپ شارژر آن را به پریز برق متصل کنید تا لپ تاپ خاموش نشود نیز، می تواند یکی از علائم خرابی باتری لپ تاپ باشد .
علاوه بر موارد ذکر شده در صورتی که باتری لپ تاپ شما به طور آهسته شارژ می شود ، ممکن است یک علامت هشدار دهنده برای خرابی باتری باشد.

4. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

با توجه به اینکه لپ تاپ از طریق قدرت به وجود آمده در باتری کار می کند ، بنابراین اگر باتری خراب شود ، لپ تاپ به طور ناگهانی خاموش می شود که این مسئله در صورت عدم ذخیره سازی ، باعث از دست رفتن فایل ها و کارهای انجام شده روی آن می‌ شود .
امروزه بیشتر رایانه ها مجهز به مکانیسم خاموش کردن خودکار سیستم هستند تا از بوجود آمدن خسارت روی قطعات جلوگیری کنند. با وجود پیشرفت در رابط، بیشتر کاربران ویندوز 10 بیش از کاربران ویندوزهای دیگر با این مشکل روبرو هستند.
جدا از خرابی نرم‌افزاری ، خرابی های سخت افزاری نیز می‌توانند باعث خاموش شدن ناگهانی و مکرر لپ‌ تاپ شوند. در کنار خرابی های سخت افزاری می توان دلایل دیگری برای خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ مانند گرمای بیش از حد، بد افزارها ، مشکلات درایور، تنظیمات حالت خواب و غیره نیز وجود دارد . شایع‌ترین دلیل خاموش شدن ناگهانی گرمای بیش از حد باتری خراب لپ تاپ است که می تواند باعث خاموش شدن سیستم شود.

5. گرم شدن بیش از حد باتری

در حالی که گرم شدن لپ تاپ در هنگام انجام کارهای سنگین می تواند امری طبیعی باشد، اما گرم شدن باتری در حین انجام کارهای کوچک غیر طبیعی است.
اگر در حال کار بر روی نرم ‌افزارهای خاصی هستید که به قدرت بیشتری نیاز دارند، در صورتی که باتری در زمان کوتاهی بیش از حد گرم شود، این مسئله می تواند یکی دیگر از نشانه های خراب شدن باتری می باشد.
توجه داشته باشید که فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارند که باعث می شود باتری بیش از حد گرم شود که این فاکتورها شامل فن های آسیب دیده و دریچه های مسدود شده هوا می باشند .
بنابراین قبل از آن که نتیجه بگیرید باتری خراب شده است دریچه های هوا در لپ تاپ را تمیز نموده و فن ها را عوض کنید. پس از انجام این کارها اگر باز هم متوجه شدید که لپ تاپ بیش از حد گرم می شود می توانید نتیچه بگیرید که باتری لپ تاپ خراب شده است.

عمر مفید باتری لپ تاپ و راهکارهای افزایش آن - تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ در  محل | اورژانس کامپیوتر تهران

چگونه باتری لپ تاپ را در شرایط بهینه قرار دهیم؟

ابتدا باید فعالیت‌های خود را بررسی کنید و ببینید که آیا از برنامه‌های بزرگ و دارای حجم زیاد یا کارت ‌گرافیک استفاده می کنید؟ اگر این گونه است ، پس باتری به انرژی بیشتری نیاز دارد، سپس بررسی کنید که بد افزارها بر روی لپ تاپ شما نصب نشده باشند .
در صورت نصب چنین مواردی آنها در پس زمینه اجرا می شوند و باتری لپ‌ تاپ را تخلیه می کنند.
همچنین کارشناسان تعمیر رایانه توصیه می‌کنند که از ذخیره فایل های بزرگ در دسکتاپ رایانه خود خودداری کنید.
با انجام کارهای بالا می توانید باتری لپ تاپ خود را در وضعیت بهینه قرار دهید.

 

 

اخبار مرتبط