وعده کاهش قیمت مسکن و کنترل بازار اجاره از ابتدای سال ۱۴۰۳

کدخبر: 15148
تیم ایتی مایتی - مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که، با اجرای قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها شاهد کاهش قیمت مسکن از ابتدای سال آینده و کنترل بازار اجاره خواهیم بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ابوالفضل نوروزی افزود: برای ساماندهی بازار اجاره و مسکن یک خلا قانونی داشتیم که وزات راه و شهرسازی با کمک مجلس طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره در ۱۴ بند ماده ارائه کرد که از این تعداد ۱۱ ماده در شورای نگهبان به تصویب رسید.
وعده کاهش قیمت مسکن و کنترل بازار اجاره از ابتدای سال ۱۴۰۳

تیم ایتی مایتی – مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که، با اجرای قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها شاهد کاهش قیمت مسکن از ابتدای سال آینده و کنترل بازار اجاره خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ابوالفضل نوروزی افزود: برای ساماندهی بازار اجاره و مسکن یک خلا قانونی داشتیم که وزات راه و شهرسازی با کمک مجلس طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره در ۱۴ بند ماده ارائه کرد که از این تعداد ۱۱ ماده در شورای نگهبان به تصویب رسید.

ساعت هوشمند مردانه هاینوتکو صفحه دایره ای مدل G10 MAX

ساعت هوشمند مردانه هاینوتکو صفحه دایره ای مدل G10 MAX itmait ای تی مای تی ارسال رایگان

سال گذشته بود که طرح کنترل و ساماندهی بازار مسکن و اجاره در مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

طرحی که به اعتقاد فعالان بازار مسکن، تنها در صورت اجرایی شدن می‌تواند بسیاری از مشکلات مستأجران را حل کند.

طرح ساماندهی بازار اجاره و مسکن ۱۴ ماده دارد که گفته می‌شود ۱۱ ماده آن در شورای نگهبان به تصویب رسیده وتن‌ها چند ماده باقی‌مانده در دست بررسی است.

ماده ۸ این طرح به موضوع قیمت‌گذاری در اجاره مسکن اشاره می‌کند که بر اساس آن درصد اجاره مسکن ابتدای هرسال از سوی مراجع ذی ربط (شورایعالی مسکن یا وزارت راه وشهرسازی) تعیین می‌شود و اگر موجری این موضوع را رعایت نکرد از طریق ضمانت اجرا با آن برخورد می‌شود.

به اعتقاد ابوالفضل نوروزی، عرضه زمین در طی یکی دو سال گذشته اثرات بسیار زیادی در کاهش قیمت زمین و مسکن داشته به طوری که ۷۰ درصد هزینه تمام شده قیمت مسکن برای زمین است که در حال حاضر این اراضی کاملا رایگان به متقاضیان تحویل داده شده و در شهر‌هایی که زمین به خوبی واگذار شده تحویل می‌دهیم و به شدت در شهر‌هایی که زمین‌های خوبی واگذار کردند کاهش قیمت را در پی داشته است.

به گفته وی، در شهر تهران در قالب شهرک و الحاق اراضی به شهرک و روستا اقدامات خوبی صورت گرفته است و از سال ۱۴۰۳ کاهش قیمت جدی برخلاف شایعاتی که در خصوص افزایش قیمت می‌شود خواهیم داشت و از سال جدید عرضه زمین در تهران را شاهد خواهیم بود.

نوروزی با اشاره به اینکه این نخستین بار است که در ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها ورود جدی پیدا کرده ایم و مشاوران املاک که در برخی از نواحی ناسالم بودند را از طریق پلمب ساماندهی کردیم گفت: در حال حاضر با راه اندازی سامانه خودنویس میزان قرارداد‌های اجاره به صورت رایگان به بیش از ۱۰۰ هزار فقره رسید که این اقدام خود در بازار اجاره مسکن بسیار اثرگذار بوده است.

عضو کانال ایتی مایتی در تلگرام شوید

در قانون ساماندهی بازار مسکن، از ثبت الکترونیــــک قراردادهــای اجاره و صدور رایگان کد رهگیری تا نظارت بر مشاوران املاک و معافیت مالیاتی مالکانی که قرارداد‌های اجاره چندساله امضا کنند دیده شده است.

مهم‌ترین ماده طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره، ماده ۸ آن است که قیمت اجاره سالانه خارج از سقف تعیین‌شده و تعیین قیمت‌های نامتعارف را محدود می‌کند.

نظر یادتون نره