۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

کدخبر: 12907

در این مطلب ۱۲ مورد از ایده‌های بزرگ، از اتومبیل‌های خودران و برقی گرفته تا چاپ سه بعدی و ارز‌های دیجیتال، را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند ساز و کار دنیای ما را به کلی تغییر داده و آن را به سمت و سوی دیگری ببرند. کمپانی ARK Invests اخیرا گزارشی را منتشر کرده

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد - میهن نوین

در این مطلب ۱۲ مورد از ایده‌های بزرگ، از اتومبیل‌های خودران و برقی گرفته تا چاپ سه بعدی و ارز‌های دیجیتال، را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند ساز و کار دنیای ما را به کلی تغییر داده و آن را به سمت و سوی دیگری ببرند.

کمپانی ARK Invests اخیرا گزارشی را منتشر کرده و در آن از ۱۲ ایده بزرگ در سال ۲۰۲۱ سخن گفته است. این گزارش از ۲۰۱۷ به صورت سالانه و با هدف برجسته سازی تحولات نوآورانه اخیر منتشر می‌شود. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم فناوری‌های به نسبت نوظهوری هستند که اگر بیشتر به آن‌ها پرداخته شود، پتانسیل دگرگون کردن زندگی روزمره ما را خواهند داشت.

یادگیری عمیق

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

یادگیری عمیق یا Deep Learning بدون شک مهم‌ترین پیشرفت نرم افزاری دنیای امروز به شمار می‌آید. این فناوری با گذشت زمان می‌تواند زنجیره ارزش اقتصادی را حتی بیشتر از اینترنت افزایش دهد. طبق گزارش ARK، یادگیری عمیق طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده، ۳۰ تریلیون دلار به سرمایه بازار جهانی اضافه خواهد کرد.


اختراع مجدد دیتاسنتر

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

پردازنده‌های سرور در دهه آینده به کلی تغییر شکل خواهند داد. پردازنده‌های ارزان‌تر و سریع تری در راه هستند که بهره وری انرژی آن‌ها به مراتب از پردازنده‌های فعلی اینتل بیشتر است. شاید جالب باشد بدانید که اینتل در گذشته بیش از ۹۰ درصد کل درآمد پردازنده را به خود اختصاص داده بود. در گزارش ARK ذکر شده که RISK-V، ARM و واحد‌های پردازش گرافیکی (GPUs) پتانسیل آن را دارند تا در زمینه رایانش ابری به عنوان پردازنده‌های اصلی ظهور کنند. در حوزه دیتا سنتر (مرکز داده) نیز احتمال می‌رود که شتاب دهنده‌های تحت سلطه GPU به پردازنده‌های غالب بازار تبدیل شوند و ارزش آن‌ها تا سال ۲۰۳۰ به ۴۱ میلیارد دلار برسد.


دنیا‌های مجازی

ماذا اخترع العرب - موضوع

دنیا‌های مجازی یکی دیگر از ایده‌های بزرگ در عصر امروز هستند که فعلا شامل بازی‌های ویدیویی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می‌شوند. درآمد حاصل از این فناوری برابر با ۱۸۰ میلیارد برآورد شده که البته این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۳۹۰ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.


کیف پول دیجیتال

ما هو تعريف الابتكار

کیف پول دیجیتال را می‌توان به عنوان پلتفرم جدید برای فعالیت‌های تجاری به شمار آورد. ارزش این کیف فعلا چیزی حدود ۲۵۰ دلار تا ۱۹۰۰ دلار در ازای هر کاربر است. این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۲۰ هزار دلار می‌رسد و یک فرصت ۴.۶ تریلیارد دلاری را در ایالات متحده رقم می‌زند.


مبانی بیت‌کوین

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

قیمت بیت کوین در سال گذشته به بالاترین میزان خود رسیده است. تحقیقات ARK نشان می‌دهند که مبانی شبکه بیت کوین در آینده نیز سالم باقی می‌ماند. در واقع افزایش مقبولیت بیت کوین، بستر مناسب را برای پذیرش اتریوم و موج جدیدی از آزمایش‌های مالی نیز فراهم آورده است.


بیت‌کوین برای موسسات

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

اتومبیل‌های برقی یا EV‌ها

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

گزارش ARK با تکیه بر قانون رایت (Wright’s Law) گفته که فروش اتومبیل‌های برقی در ۲۰۲۵ حدودا ۲۰ برابر شده و از ۲.۲ میلیون واحد در سال، به ۴۰ میلیون واحد می‌رسد. توسعه EV یکی دیگر از ایده‌های بزرگ است که علاوه بر کمک به محیط زیست، می‌تواند سیستم حمل و نقل را با تغییرات عمده‌ای مواجه کند.


اتوماسیون یا خودکارسازی

ما هو الابتكار؟ مفاهيم تعريفيه حول الابتكار. - مُلهِم

خودکارسازی جزو مسائلی است که بسیاری افراد از آن وحشت دارند؛ چراکه معتقدند توسعه این تکنولوژی افراد را از کار برکنار می‌کند. اما گزارش ARK نشان می‌دهد که اتوماسیون علاوه بر رشد بهره وری، افزایش دستمزد را نیز به دنبال خواهد داشت. در واقع اتوماسیون پتانسیل آن را دارد تا کار بدون اجرت را به کارمزد تبدیل کند. به گفته ARK فرایند خودکارسازی طی ۵ سال آینده ۱.۲ تریلیون دلار را به تولید ناخالص ذاخلی ایالات متحده اضافه می‌نماید.


سواری با اتومبیل‌های خودران

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

هزینه جابجایی با ماشین‌های خودران در آینده و در پی استقبال مردم، تقریبا یک دهم متوسط هزینه تاکسی خواهد بود. پلتفرم‌های مرتبط با این تکنولوژی نیز در سال ۲۰۳۰ می‌توانند به سود سالانه ۱ تریلیون دلار دست پیدا کنند. علاوه بر این، خودروسازان نیز می‌توانند به سود ۲۵۰ میلیارد دلاری برسند. این ایده بزرگ مدت هاست که به ذهن نوآوران خطور کرده و اکنون آماده رشد و توسعه است.


پهپاد‌های مخصوص دلیوری

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

استفاده از پهپاد‌ها برای جابجایی کالا، علاوه بر نیروی کار انسانی، سایر هزینه‌های مربوطه را نیز کاهش می‌دهد. گفته می‌شود درآمد حاصل از این پلتفرم تا سال ۲۰۳۰ در بخش دلیوری برابر با ۲۷۵ میلیون دلار و در بخش خرید و فروش سخت افزار برابر با ۵۰ میلیون خواهد بود.


هوافضایی اوربیتال یا مداری

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

به لطف توسعه یادگیری عمیق، اتصالات، حسگرها، چاپ سه بعدی و رباتیک، بخش عمده هزینه‌هایی که برای مدت‌ها در حال صعود بوده اند بالاخره با روند کاهشی مواجه شده اند. از طرفی تعداد پرتاپ ماهواره‌ها و فرود موشک‌ها روز به روز در حال افزایش است. به گزارش ARK، ارزش تکنولوژی هوافضایی اوربیتالی یا مداری (از جمله اتصالات ماهواره‌ای و پرواز مافوق صوت) در آینده، سالانه از مرز ۳۷۰ میلیارد دلار نیز عبور خواهد کرد.


چاپ سه‌بعدی

۱۲ ایده بزرگ که آینده جهان را متحول خواهند کرد

چاپ سه بعدی گونه‌ای از تولید افزودنی است که با ساخت لایه به لایه اشیاء، مدت زمان صرف شده از مرحله طراحی تا تولید را به حداقل می‌رساند. به همین خاطر عده‌ای معتقدند که این ایده بزرگ و خلاقانه، نیاز به طراحان را افزایش و پیچیدگی‌های مربوط به زنجیره تامین را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. طبق اظهارات ARK، چاپ سه بعدی تحول بزرگی را در صنایع تولیدی ایجاد می‌کند. به طوری که در سال ۲۰۲۵ شاهد افزایش ۶۰ درصدی ارزش آن از ۱۲ میلیارد دلار به ۱۲۰ میلیارد دلار خواهیم بود.

اخبار مرتبط